www.rakverespordikeskus.ee


Palermo terviserajad

Aadress:

Palermo linnaosa, Rakvere

Rajatud: 1930-ndatel lasketiirud, 1985 valgustatud suusarada, alates 1999 terviserajad
Muu info: valgustatud suusarada (valgustus kella 6.30-21.00); pinnakate: looduslik, saepuru; radade pikkus: 2,2 km ja 3 km

pdf fail Kronoloogiline ülevaade Eesti ja Rakvere suusaspordi ajaloost

19. sajandi esimesel poolel avas kaupmees Pervoi Rakveres Tartu tänava lõpus trahteri "Palermo", mis sai nime Sitsiilia põhjarannikul asuva linna järgi, kus 1848. aasta jaanuaris algas Itaalia kodanlik revolutsioon. Sellest ka linnaosa nimi Palermo.

"Palermo" ei olnud ainult kõrts, see oli linnarahva üks tuntumaid suvepidude pidamise paiku. Ettevõtlik kaupmees rajas trahteri juurde kauni aia, kus sai jalutada, kontserte korraldada, tantsida. Härrasmehed mängisid veeremängu ja piljardit. Turu- ja laadapäevadel peatusid "Palermos" kojusõitvad maamehed, kes tihti vaidlesid, kellel on kõige paremad ja kiiremad hobused. Kui oma hobuste kiitmine õige hoogu läks ja kraadid kiitlejate peas juba parasjagu kõrgele tõusid, lahendati vaidlused võidukihutamisega Palermo lagedal.

20. sajandi alguskümnendist alates peeti Palermo lagedal pritsimeeste, kergejõustiku- ja jalgpallivõistlusi. Pärast lasketiirude keelustamist Vallimäel 1930. aastate keskel ehitas Kaitseliit Palermo metsa 100 m ja 300 m lasketiirud, mis olid kasutusel 1960. aastate lõpuni. Suusatajate meelispaigaks sai Palermo 1930. aastatel.

Nõukogude ajal oli osa Palermo metsast kasutusel karjäärina, mis rekultiveeriti (eestvedajaks oli linnaaednik Katrin Rüütel) linna poolt 1996. aastal. Nüüd kasvab seal noor männik, kus looklevad suusarajad.

1985. aasta sügistalvel ehitati Palermo lähedusse Rakvere spordiselts Kalevi (aktivistid Augustin Margus ja Rein Eenmäe) eestvedamisel valgustatud suusarada. Rakvere linn koos aktivistidega (linnametsnik Taavi Saar, reaalgümnaasiumi pedagoog Andres Pajo jt.) hakkas sihipäraselt Palermo terviseradasid arendama 1999. aastal, mil laiendati radu ja nn liivaauku paigaldati valgustus.

Alates 2006. aastast on Palermo terviserajad üks osa Rakvere Spordikeskuse struktuurist ja loodava sihtasutuse Lääne-Viru terviserajad süsteemist.

Rakvere Spordikeskus » OBJEKTID » Palermo terviserajad